Samenwerken aan 'Disconnections'
Baaf brengt tweede EP uit
Shoegaze-postpunkband Baaf brengt met 'Disconnections' hun tweede EP uit. Ze maken "shoegaze die je ook echt recht in de ogen durft te kijken", zoals we schreven bij hun halve finale van de Nobel Award 2022. De band heeft vier leden: Jasper Loos (drum, zang), Youp van der Graaf (gitaar, zang), Paul Zandbergen (gitaar) en Olaf Rietbroek (bas). 'Disconnections' telt vier nummers. Het openingsnummer heet 'Stone street'. Drummer/zanger Jasper licht namens de band toe: "Het is een ode aan de straten die je in grote steden vaak in de buurt van stations hebt. Schimmige kroegjes, louche coffeeshops en andere ongure tenten bepalen hier vaak het straatbeeld. Toch is er altijd wat te beleven en heeft het zijn charme. In Leiden is dit de Steenstraat, vandaar de titel van het nummer." Met wat dichterlijke overdrijving is de Steenstraat daarmee een gevaarlijke plek met bezwerende priesters en volle, sjofele kroegen. Het nummer leidt naar een lang instrumentaal slotakkoord waar in de gitaar lekker jankt. In eerder als single verschenen 'The blame' zit de verklaring voor de EP-titel verborgen: "I want to find the cause for a disconnection". Waarvan de ik-figuur precies spijt heeft, blijft mysterieus, maar dat maakt het nummer ook universeel. Het rustige 'New age' gaat over betere tijden nadat het even niet zo lekker ging ("the ship was sailing on a sea of tears") en 'Quietly into the darkness' over het omarmen van doelloosheid.
Jasper vertelt dat het schrijfproces echt een groepsproces was (heel anders dan de titel dus): "We hebben de nummers grotendeels gezamenlijk geschreven, waarbij een van ons met een melodie of akkoordenschema komt en we het nummer vervolgens met zijn allen uitwerken. We bedenken eerst de muziek en dan komen de zang-melodieën en teksten. De teksten zijn niet zo letterlijk, maar zijn vaak associaties die naar boven komen bij een bepaald gevoel of thema."
Op 1 juni 2023 kun je Baaf live zien tijdens Club 3voor12 Leiden, vanaf 19:00 in Gebr. de Nobel. Toegang is gratis (of, als je wilt, tegen een paar euro), maar je moet wel een kaartje kopen; dat kan hier.