De achterbannen hebben in de laatste weken van december druk gestemd, de stembussen zijn al een tijdje gesloten en we hebben de afgelopen weken driftig geteld. Nu weten we wat jullie de beste 30 nummers van Utrechtse acts van het afgelopen jaar vonden. Tijd om die tracks op een rijtje te zetten in de Top 030, met als aanvoerder natuurlijk de Utrechtse Song van het Jaar. Dit jaar is dat Spinvis met ‘Zonder Naam’.

1. Spinvis - Zonder Naam

Na het succesvolle Be-Bop-A-Lula uit 2023 verwachtten we dit jaar geen nieuw album van Spinvis. Maar de liedjesschrijver uit Nieuwegein vertelde ons eind oktober tijdens een try-out wat terloops dat er een kerstalbum aankwam, samen met een door hem geschreven kerstverhaal met illustraties van zijn vriend Hanco Kolk. Het nummer ‘Zonder Naam’ is aangekondigd als anti-oorlogslied, waarbij hij in gesprek met 3voor12 meteen een kanttekening maakte: “Ik zou het niet zo noemen. Die term is heel pompeus. Iedereen is tegen de oorlog. Eigenlijk is elk lied anti-oorlog, maar het gaat wel over deze tijd. Het huidige geweld is niet te bevatten. Er komen tienduizenden mensen om in Gaza, er sneuvelen tienduizenden mensen in Oekraïne. Dan wordt het te abstract, en dat is gevaarlijk. Daarom heb ik het vertaald naar één individu. Een gewone jongen die danst in de kroeg en wordt beïnvloed door nepnieuws. Hij laat zich meezuigen in de haat. Aan het front komt hij een tegenstander tegen die net zo bang is als hij. Ook een slachtoffer.” Spinvis speelt ‘Zonder Naam’ ook in de toegift van zijn nieuwe theatershow Overvecht.

2. Warbuhl - Dopamine

De nummer twee in de Top 030 is ‘Dopamine’ van Warbuhl, ook een nummer dat pas laat in het jaar verscheen: half november. Warbuhl speelde het nummer twee dagen later live in TivoliVredenburg, waarbij hun transformatie van Johan en Jeppe ook live gestalte kreeg. De band merkte namelijk dat hun repertoire een steeds serieuzere wending kreeg in de afgelopen jaren. Verdergaan onder een nieuwe naam (Warbuhl) was een logische stap. “We doen het nu echt anders dan vijf jaar geleden”, vertelden ze ons. “Het is niet zo dat we niet meer een vrolijke en vooral humoristische band willen zijn, maar we kunnen zoveel meer dan dat.”

 

3. Apeshit - Hellraiser

De nummer 3 in de Top 030 is net als vorig jaar de jonge - maar nu een jaar oudere - punkband Apeshit. Deze keer met de in mei verschenen single ‘Hellraiser’. Onze collega’s van NMTH schreven er dit over: “Drie minuten is genoeg om die vettige punksound van Apeshit te introduceren, toepasselijk rauw, maar toch ook met een volle heldere productie. En een goed gevoel voor songwriting, want krijg dat refrein van Hellraiser maar eens uit je koker.”

De complete Top 030 van 2024

De complete lijst vind je hieronder en kun je beluisteren in de bijgevoegde Spotify-playlist.

1. Spinvis - Zonder Naam
2. Warbuhl - Dopamine
3. Apeshit - hellraiser
4. Zakmes - Now I See You, Now I Don't
5. Bieke - Ik projecteer
6. Fit - Cash
7. Bowl - Fresh New Life
-- Ontaard - Blame pt. 2
9. Mokerjong - Rotzooi
10. Meau - Stukje van Mij
11. John Coffey - TV People
12. The Yearlings - Medicine Ball
13. Tusky - Trapped Under Nice
14. Aafke Romeijn - Monotoon
15. State Power - Gates Of Hell
16. flut. - Kringverjaardag
17. 45ACIDBABIES - Love Me 10der
--   Bitterlemon - Jetlag
--   No Brains - CHEAP BEER
20. VanLaere - Silver
21. Wortel - My Old Friend
22. Schots & Scheef - Blat Blime
23. Rats and Daggers - Mary
24. Ziggy Splynt - Crashfix
25. Droomboter - Stop Jezelf (in een doos)
26. Blaudzun - Shades
27. .multibeat + Jon Ari + Ginge - Cold Nights
28. Blaudzun - Summer Song
29. Lakshmi - I'll Wait
30. FENNE - Because Of You