3voor12 Utrecht

Doorgaan Bevrijdingsfestival Utrecht ook in 2025 weer onzeker

Gezamenlijke Bevrijdingsfestivals sturen brandbrief naar staatssecretaris van Volksgezondheid, Welzijn en Sport

Net als de laatste twee jaar is het ook in 2025 onzeker of Bevrijdingsfestival Utrecht doorgaat. Zonder een nieuwe financiële bijdrage van het Rijk komen meerdere van de veertien Bevrijdingsfestivals in acute problemen. Dat schrijft Stichting Bevrijdingsfestivals Nederland in een brandbrief aan staatssecretaris Vincent Karremans van Volksgezondheid, Welzijn en Sport.

De nasleep van de coronacrisis, stijgende inflatie, gestegen loonkosten, krapte op de arbeidsmarkt en tekorten aan materialen zorgden de afgelopen jaren voor een kostenstijging die door gratis festivals nauwelijks meer zijn op te vangen. In 2023 leek het erop dat Bevrijdingsfestival Utrecht niet door zou gaan. Door een extra bijdrage van gemeente en provincie Utrecht en een garantstelling van het K.F. Hein Fonds en bierbrouwer Grolsch kon het festival uiteindelijk toch plaatsvinden. Omdat de financiële kwetsbaarheid ook voor andere Bevrijdingsfestivals gold, heeft het Rijk in 2024 bijgesprongen. Na een breed gedragen motie van de Tweede Kamer gaf het ministerie van VWS een financiële bijdrage van €1 miljoen euro waardoor alle veertien Bevrijdingsfestivals in Nederland georganiseerd konden worden.

Deze bijdrage was echter eenmalig. Wel zouden er gesprekken plaatsvinden over de relatie tussen het Rijk en Bevrijdingsfestivals op de langere termijn. Die zouden onder andere gaan over een structurele bijdrage en een garantieregeling bij extreme tegenvallers, zoals slecht weer. Nu blijkt dat structurele steun door het Rijk er niet in zit, uit “financiële overwegingen”. Voor het Bevrijdingsfestival Utrecht is dat slecht nieuws. „Als we geen bijdrage vanuit het Rijk krijgen, kan de organisatie voor de editie van 2025 niet meer doorgaan”, liet een woordvoerder aan het AD weten

Snelle duidelijkheid is nodig omdat de organisatie al moet beginnen met de voorbereidingen van de editie van 2025, waarin 80 jaar vrijheid wordt gevierd. Vergunningen moeten worden aangevraagd, afspraken met leveranciers moeten worden gemaakt en artiesten geboekt. “Dat is normaal in oktober”, zegt een woordvoerder van het festival tegen het AD, “maar hebben we al iets kunnen oprekken naar november. Dan hebben we echt duidelijkheid nodig.” Afgelopen jaar traden onder andere Claude, DeWolff, Bankzitters, Fay, The Cool Quest en CHO op in Park Transwijk.

#news
Laatste nieuws en artikelen van 3voor12