Dag des Oordeels : Sarah Neutkens - Cumulus
Zeer volwassen geluid met een soms verbluffende souplesse
De redactie hanteert het zwaard van Vrouwe Justitia en spreekt recht over wat rond is: de oogst van het zwarte goud en de glimmende schijfjes. Deze keer het debuutalbum van Sarah Neutkens: Cumulus.
De artiest
Sarah Neutkens (1998) is een Eindhovense componiste. Ze is student Kunstgeschiedenis aan de Radboud Universiteit in Nijmegen en maakt beeldend werk. In 2016 debuteerde ze met haar ep Hexagon. Het nummer ‘Hexagon’ is te horen geweest op NPO Radio 4’s VPRO Vrije Geluiden. Haar debuutalbum Cumulus is opgenomen in Kytopia, het studiocomplex van trompettist Kyteman in Utrecht, en alle muziek is gecomponeerd door Sarah zelf. Het grafisch ontwerp van de albumhoes is gemaakt door Sarah Neutkens en het artwork door Harjo Neutkens.
De muziek
Cumulus bevat acht nummers: zeven voor pianosolo en één voor piano en klarinet. De plaat is geproduceerd door Mathijn den Duijf en Mark van Bavel en gemasterd door Jean van Vugt. Openingsnummer ‘Victoria’ heeft naast Sarah Neutkens op piano ook Tim Huijbregts op klarinet, het enige nummer overigens op de plaat waar de klarinet ook te horen is. Het is een springerige, bijna jazz-achtige compositie die bij tijd en wijle soms klinkt als een tragere versie van het pianospel in Tori Amos’ ‘Cornflake girl’.
Het tweeluik ‘Hexagon Pt. I’ en ‘Hexagon Pt. 2’ laat twee gezichten zien: waar het eerste deel zich kenmerkt door een zwaardere aanslag op de piano, heeft het tweede deel een veel lichtere, bijna fluisterzachte toon. Die tweedeling zien we ook bij ‘Inferno’ en ‘Rigel’. Waar ‘Inferno’ een opgewekt, bijna dansbaar ritme heeft (die je ook hoort in ‘Cumulus’), is ‘Rigel’ vrijwel verstild. Mooi die contrasten en het toont de diversiteit en beheersing aan van Neutkens op haar instrument. Het trage, meanderende ‘Utrecht, 11:15’ sluit het album af met prachtig ingehouden spel.
Het oordeel
Sarah Neutkens laat op haar debuutalbum een zeer volwassen geluid horen met een soms verbluffende souplesse. Benieuwd hoe ze zich na deze release nog verder ontwikkelt als pianist.