Wat doet geluid met ons lichaam en brein?
Wavelength onderzoekt in de Nobel invloed geluid op hersenen, lichaam en emotie
Wat doet geluid met ons lichaam en brein? Op donderdag 18 september organiseert poppodium de Nobel Wavelength, waar wetenschappers en kunstenaars samen onderzoeken hoe muziek en geluidstrillingen ons kunnen raken, ontspannen en zelfs helpen bij herstel van hersenbeschadiging.
Tijdens Wavelength vertellen sprekers en makers over hun werk op het snijvlak van muziek, kunst, technologie en gezondheid. Wavelength is onderdeel van het bredere programma Days of Art & Science. Het festival laat zien dat muziek en geluid niet alleen een bron van vermaak zijn, maar ook een belangrijke rol kunnen spelen in welzijn, geneeskunde en ons dagelijks leven.
Geluidskunstenaar Stefanie Egedy gaat in op hoe laagfrequente tonen – zoals diepe bastonen– niet alleen hoorbaar maar ook voelbaar zijn. Volgens haar kunnen zulke trillingen een rustgevend of juist activerend effect hebben op het lichaam.
Neuropsycholoog Rebecca Schaefer van de Universiteit Leiden onderzoekt hoe muziek mensen kan helpen om weer in beweging te komen na een hersenbeschadiging, of om emoties beter te reguleren. Ze ontwikkelt onder meer toepassingen waarbij muziek wordt gekoppeld aan hersen-computerinterfaces.
Ook geluidskunstenaar en onderzoeker Edwin van der Heide vertelt over zijn werk. Hij bouwt installaties waarbij geluid en ruimte samen een ervaring vormen. “
Naast lezingen, luistersessies en presentaties kunnen bezoekers een multi-sensorische installatie ervaren van maker Jeroen Alexander Meijer. Zijn werk OUROBOROS (de slang die zijn eigen staart opeet) onderzoekt hoe digitale afleiding en focus zich tot elkaar verhouden, en wil bezoekers tot rust en reflectie brengen.
Rutger Brouwer, podiumdirecteur van de Nobel, vertelt: "Bij de Nobel werken we natuurlijk dagelijks met muziek en we zijn ervan overtuigd dat muziek goed voor je is. Maar hoe muziek nou eigenlijk werkt blijft toch een groot mysterie. Met het organiseren van Wavelength willen we eens de diepte in gaan over de bijzondere werking van muziek en geluid."
Alexander Mouret, programmadirecteur van Days of Art & Science, vult aan: "Hiermee brengen we kunst en wetenschap op zoveel mogelijk manieren samen. Het is fantastisch dat we met Wavelength nu ook een event hebben dat muziek, geluid en wetenschap verbindt – een prachtige aanvulling op de andere evenementen die zich meer richten op andere kunstvormen."
Wavelength begint om 19:30 uur in de Nobel in Leiden. Kaarten zijn verkrijgbaar vanaf €7,90 via nobel.nl