State Power zegt optreden Zwarte Cross af uit protest tegen investeerder KKR
Morele verplichting weegt zwaarder voor hardcore punkband dan mogelijk mooie carrièrekans
De deels Utrechtse band State Power heeft eind mei zijn geplande optreden op Zwarte Cross afgezegd uit protest tegen de eigenaar, de Amerikaanse investeerder Kohlberg Kravis Roberts (KKR). De beslissing volgt op de groeiende kritiek van de laatste weken van meerdere artiesten en bands op de controversiële investeringen van KKR. Veel artiesten vinden dat deze lijnrecht tegenover de normen en waarden van hunzelf en die van de cultuursector staan.
Kort uitgelegd: KKR heeft bijna 600 miljard euro aan vermogen en investeert dat geld o.a. in fossiele infrastructuur, de wapenindustrie en bedrijven die actief zijn op de door Israël bezette Westelijke Jordaanoever. Vorig jaar nam KKR de Britse festivalorganisator Superstruct Entertainment over, en werd daarmee ook de eigenaar van tientallen festivals in Europa, waaronder Defqon.1, Milkshake, Awakenings, Sónar en dus ook Zwarte Cross. Luister ook naar deze aflevering van podcast De Machine over artiesten die Superstruct festivals boycotten vanwege eigenaar KKR.
Deze redenen waren voor hardcore punkband State Power aanleiding om daar niet op te treden. Zanger van de band Stefan Bonestroo vertelt dat ze wekenlang over de kwestie hebben nagedacht, ook in overleg met andere artiesten via Signal. “We hebben ook contact gehad met BDS, de internationale boycot, desinvestering en sanctie-beweging. Zij proberen economische druk uit te oefenen op Israël om een einde te maken aan de apartheid en de genocide die nu plaatsvindt.”
De band heeft nog even gecommuniceerd met Zwarte Cross zelf, maar de beslissing blijft staan. “Uiteindelijk verandert het niks aan het feit dat het geld waarmee Zwarte Cross groeit, bijdraagt aan investeringen in de wapenindustrie en de bezetting van Palestina.” Het was wel belangrijk dat alle bandleden achter de beslissing stonden. “Ik denk zelfs dat als één iemand het er al niet mee eens was geweest, we het niet hadden gedaan. Gelukkig stonden we met de koppen aardig dezelfde kant op.”
De keuze betekent wel het mislopen van een goede kans om op een groot podium te spelen. “Superjammer natuurlijk”, zegt Stefan. “Maar we hebben alleen maar begripvolle reacties gehad. Mensen vinden het mooi dat we ergens voor staan.” Op de vraag of artiesten altijd politieke verantwoordelijkheid moeten nemen, reageert hij realistisch. “Ik hoop dat veel artiesten meedoen, want dan is het effect het grootst. Maar uiteindelijk moet iedereen die keuze voor zichzelf maken.”
Stefan sluit niet uit dat er in de toekomst meer gezamenlijke stappen gaan volgen met andere artiesten: “Het is belangrijk dat we ons blijven uitspreken. Je kunt het nooit helemaal goed doen, maar dit voelt in ieder geval als het juiste om te doen. Er komen vast nog vaker kansen voor ons om wel het grote podium te pakken.”