Een volle avond stoner, doom en metal afgelopen zaterdag in De Spot Middelburg. Ons eigen Zeeuwse Mould speelt zelf en heeft de Vlaamse bands Low Mad en Your Highness uitgenodigd. The Fifth Alliance is vanuit Breda naar Zeeland afgezakt. Blegh DJ’s zorgen voor de headbangbare deuntjes tussen de optredens door.

Low Mad weet de weg naar onze provincie wel te vinden. Vorige week nog plat op de vloer tijdens de instore show tijdens Terneuzen On Fire. Nu krijgt het viertal een stad verder op een echt podium tot de beschikking. Het concept is ongewijzigd. De band brengt klassieke stoner rock / metal  met een vleugje groove dat in de verte aan Rage Against The Machine doet denken. Zanger Tom Fruytier heeft een prettige stem. De songs hebben veel overstuur in de bas en dikke effecten in de gitaarsound, maar zijn soms net te lang. Al met al is het een prettig half uurtje stoner metal. Hoe jammer is het daarom dat de set vijfenveertig minuten duurt. 

Over smaak moet natuurlijk getwist worden. The Fifth Alliance heeft een nieuwe frontdame en dat is even wennen. Maar het moet gezegd leading lady Thalos Sacritas heeft een dijk van een  strot. Ze is minder theatraal dan haar voorganger maar heeft vocaal wel een veel breder bereik. Muzikaal is de band zo solide als wat. Duistere sludge met vleugjes doom, en post-black metal. Heerlijk uitgesponnen en met veel kracht en urgentie gebracht. Ook nieuw in de line-up is Puck Wildschut, die haar vrouwtje wel staat op de bas. Geboren Zeeuws-Vlaming Niels Termote is leadgitarist van dit fijn orkest en zet met zijn band een dik optreden neer. Graag meer van dit.

Bij Mould geen verrassingen, of het moet zijn dat bandbaas Mark de Smit noodgedwongen zittend zijn partijen speelt, vanwege een gebroken enkel. Het optreden is verder gewoon dik in orde. Want Mould is zonder twijfel een goede band. Het vijftal raakt steeds beter op elkaar ingespeeld en zorgt met momenten voor kippenvel. De samenzang tussen Jeska Buhmann en bassist / zanger  Koen van Soelen is echt heel goed. Muzikaal is het stoner / doom dat de klok slaat. Met juist door die samenzang een eigen smoel. Geen dicht geplamuurde songs, maar open en licht. Ondanks de zwaarte in gitaren en tekst. Debuutalbum ‘Pull & Repulsion’ is de rode draad in de set die lekker weg luistert. Dochter Mila-Lena de Smit mag bij afsluiter ‘Abort’ de gastzang verzorgen. Een nummer speciaal voor alle vrouwen in de zaal. Het zou mooi zijn als Mould een stap kan maken. Want deze band mag ook buiten onze provincie gehoord worden.  

Bij Your Highness gaat het uiteindelijk nog even echt los. De gezellige bartafels in De Spot moeten er aan geloven en daarmee ook het glaswerk dat er bovenop staat. Een felle pit ontstaat omdat deze Antwerpse Sludge, metal machine geen genade kent. Moker hard en in your face wordt de set er door gejaagd. Geen tijd en ruimte voor ontspanning of afleiding. Als een niets ontziende bulldozer wordt de zaal platgewalst. Vorig jaar bracht de groep hun vierde langspeler ‘Under The Weight’ uit. Nou, de druk van Uwe Hoogheid is hoog. Heel hoog. Deze Vlaamse pletwals beukt net zo lang tot iedereen murf is. Wat een fantastisch einde van een mooie avond metal.