Het Amersfoortse Poppodium FLUOR bestaat tien jaar. Sinds september 2015 is FLUOR gevestigd aan het Oliemolenhof, waar vrijdag de derde en laatste jubileumviering plaatsvindt. De andere vieringen vonden eerder dit jaar plaats op twee historische plekken: de vorige locaties van het podium dat toen nog De Kelder heette. Directeur Carola Aafjes en de FLUOR-medewerkers blikken terug op een decennium vol groei, uitdagingen en onvergetelijke momenten.

Van kelder naar stadspodium

Tien jaar geleden verhuisde het podium naar de huidige locatie (zie kader ‘Terug naar de Kelder’ – red.). “Het was een spannende stap”, vertelt Aafjes. “Het was gekkenwerk in het begin. We wisten eigenlijk niet precies hoe het zou lopen. Maar er kwam energie los en al snel merkte je dat er echt iets gebeurde.” Die energie vertaalde zich in groeiende bezoekersaantallen, meer dan 75.000 in 2024, en een steeds breder programma. Van dance-avonden tot intieme bandshows: FLUOR is een vaste waarde in het Amersfoortse culturele landschap.

“We vinden het hier fantastisch, en er zit heel veel bloed, zweet en tranen in dit gebouw”, zegt Aafjes. “Iedereen heeft wel een muurtje getimmerd of een stukje geschilderd. Maar eerlijk is eerlijk: we missen basisfaciliteiten. Laden en lossen kan niet binnen, het personeel kleedt zich noodgedwongen om in het invalidentoilet, en je kunt nergens zonder geluid rustig even eten in de pauze.” Het pand werd destijds voor zo’n zes ton gebouwd – goedkoop voor een poppodium, maar inmiddels een bron van kopzorgen. De zalen zijn niet goed geïsoleerd, waardoor geluid van de ene naar de andere ruimte lekt. En nu er woningen pal naast het terrein verrijzen, dreigt dat probleem groter te worden. ‘’De afgelopen tien jaar hebben we nog nooit een klacht gehad”, vertelt Aafjes. “Maar straks staat er op twintig meter een flat van negentig meter hoog. Dan wordt het ingewikkelder. We maken ons daar zorgen over.”

Terug naar de Kelder

Het Amersfoortse poppodium begon in 1989 als De Kelder in (obviously) de kelder onder het theater op het Lieve Vrouwenkerkhof. In 2007 verhuisde het podium naar de oude lijmfabriek aan de Kleine Koppel, ook wel bekend als ‘het rode pand’ of ‘de rode doos’. In 2015 verhuisde het podium naar de huidige locatie in de oude Prodentfabriek. Bij deze verhuizing tien jaar geleden werd de naam veranderd in FLUOR.

Bij het vieren van het tienjarig bestaan van FLUOR werden beide voorgangers ook geëerd. In juni ging FLUOR nog één keer terug naar de kelderzaal aan het Lieve Vrouwenkerkhof met een semi-akoestische show van Hallo Venray, een graag geziene gast uit de beginjaren. En op vrijdag 26 september vond een volgend jubileumevenement plaats onder de noemer ‘Terug naar de Kelder’. Hiervoor ging FLUOR voor één avond terug naar het (vlakbij gelegen) rode pand, de laatste locatie van De Kelder, voor een nacht vol dj’s uit de goede oude Kelder-periode. “Het gaat niet om een grootse productie,” zo sprak dance-programmeur Robin Bekkers vooraf. “Het gaat om de energie van toen, het gevoel dat iedereen welkom was. Voor één nacht roepen we die sfeer weer op.”

Mocht je deze feestjes gemist hebben: geen zorgen! Op vrijdag 10 oktober viert FLUOR haar verjaardag in het huidige pand met maar liefst 22 Amersfoortse dj’s, live-acts en drie stages. Een programma voor en door de stad.

(Tekst  gaat verder onder de foto's)

FLUOR = de mensen

Toch wil Aafjes niet blijven hangen in problemen. Voor haar is de ziel van FLUOR groter dan het gebouw. “De ziel gaat mee met de mensen. Het zit in de passie van het team, in wat we willen overbrengen naar bezoekers. Het gaat om die rauwheid, die creatieve energie.”

Dat gevoel wordt breed gedragen binnen de organisatie. Een bedrijfsleider die al decennia verbonden is aan de stichting zegt: “Het leukste blijft de collega’s, zowel toen als nu.” Een jongere medewerker vult aan: “Het is een plek waar kunst tot leven komt en waar iedereen zichzelf kan zijn.” En achter de bar klinkt dezelfde toon: “Je staat midden in de zaal, dus je maakt de show altijd mee.” Ook de vaste kern boven in het kleurrijke kantoor – Robin Bekkers (dance-programmeur), Bart Klamer (coördinator techniek) en Robert Blom (administrateur) – dragen datzelfde gevoel uit: FLUOR is niet alleen een podium voor muziek, maar ook een gemeenschap van mensen die samen iets groters neerzetten.

Dat blijkt uit de momenten die Aafjes zelf koestert. Ze noemt het optreden van D.A.C. als een van de meest indrukwekkende ervaringen. “Het optreden van D.A.C., dat vergeet ik nooit. Dat viel samen met een persoonlijk verlies en was heel heftig. Muziek kan je op zo’n moment echt dragen.” Juist dat samenspel van muziek, emotie en gemeenschap maakt FLUOR tot wat het is. Daarom keerde het podium voor één avond terug naar de oude Kelder – vernoemd naar de oorspronkelijke kelder onder in het gebouw van De Lieve Vrouw. “Die kelder blijft ons fundament, daar begon alles.”

Vooruitkijken

Ondertussen kijkt FLUOR vooruit. Er wordt gesproken over nieuwbouw en samenwerking met andere culturele organisaties in de stad. “Amersfoort groeit en wij groeien mee. We willen een plek blijven waar verschillende werelden samenkomen – lokaal talent, internationale namen, pop, hiphop en dance.” Tien jaar na de verhuizing staat FLUOR stevig in de Amersfoortse cultuur, maar de toekomst blijft spannend. De druk van woningbouw, de beperkingen van het gebouw en de zoektocht naar meer ruimte spelen voortdurend mee.

Toch overheerst bij Aafjes trots. “Na tien jaar merk je dat we steeds professioneler worden”, zegt ze. “Maar ik hoop dat we die rauwe randjes vasthouden. Want dat is wat FLUOR is.’’

Te zien: 10 jaar FLUOR met o.a. Three Little Clouds, Doe Gewoon, Ray Hookski, Lunatic (Happy hardcore set), Thomàs en Los Condors (dj Set), vrijdag 10 oktober 2025 @ FLUOR, Amersfoort