XII Thorns is gekozen tot één van de ‘3 van 3voor12/Limburg'! Tijd om de vijf man sterke band beter te leren kennen. Zanger Louis Pasmans praat er in ieder graag over met ons. “Het is best wel een verrassing dat we zijn verkozen. Vooral omdat ons genre meer voor een niche is. Maar we vinden alle publiciteit en steun vanuit 3voor12 natuurlijk heel erg fijn. Net als de nominatie bij Pop in Limburg. Die kwam ook als een donderslag bij heldere hemel. Dat wil misschien ook wel zeggen dat onze muziek breder is dan de doelgroep die wij voor ogen hadden.”

Niche of toch breder, dit is XII Thorns… “Om te beginnen schrijf je het met Romeinse cijfers. Dat ziet er mysterieus uit. We maken een combinatie tussen black metal en deathcore, twee extreme metal genres. Sinds het begin van de band hebben wij black metal invloeden toegevoegd. Je merkt dat dit voor de doorsnee metal liefhebber een schot in de roos is. Want vaak wordt het deathcore genre door metalheads niet gezien als een echt metalgenre, maar meer een subcategorie uit de hardcore/metalcore. Maar met de toevoeging van black metal wordt het wel weer gezien als metal. En dat is wat wij doen.”

“We hebben al samen gespeeld in voorafgaande bands. Met Prospect hebben we eigenlijk de basis gelegd. Daarnaast zaten onze drummer, één van onze gitaristen en de bassist in Forgettofogive. Dat is samen gekomen tot XII Thorns.” Met al die ervaring hebben de heren iets nieuws gecreëerd, waarover goed is nagedacht. “Omdat we wisten wat wel en wat niet zou werken. Alles met XII Thorns is vanuit een sterke visie over sound, songwriting, beeldgebruik en live ervaring gedaan, waarbij we letten op consistentie. Zo werken we bijvoorbeeld in een popschema, wat bij de extremere vormen van metal niet perse gebruikelijk is. Daar is het raggen. En voor de muziekliefhebber is dat ontcijferen. XII Thorns is daar echter vrij toegankelijk in. Dat is een bewuste keuze.” Ook bij de keuze van de naam is goed nagedacht over de vibe, de vindbaarheid, maar ook over de uitspraak. “XII ligt bijvoorbeeld iets gemakkelijker dan XIII Thorns. Bij de eerste EP hadden we voor Latijnse namen gekozen. En voor namen van demonen uit het boek ‘The lesser key of Solomon’. Dus bewust geen Engelstalige namen, omdat dat cheesy over zou kunnen komen. Op de EP Duyvelsziele (2025) hebben we juist alles in het oud-Nederlands gedaan. Dat deden we vanwege onze roots en black metal invloeden, maar ook vanwege de focus op Nederland, Duitsland en België. En als daar in de toekomst ook mogelijkheden zijn voor grote tours of optredens met grote bands, waardoor XII Thorns nog verder gebracht kan worden… natuurlijk doen we dat dan, honderd procent!”

XII Thorns heeft twee EP's uitgebracht. Wreath dateert uit 2023. En in november 2025 werd  hun nieuwste Duyvelsziele gepresenteerd in De Nieuwe Nor. 3voor12 schreef hierover: “… Wat volgt is geen gewone set, maar een zorgvuldig opgebouwd ritueel dat het verhaal van hun nieuwe EP Duyvelsziele tot leven brengt.” Louis knikt. “Dat was precies het punt dat we wilden maken, dat ritueel. We hebben er goed over nagedacht hoe we dat zouden doen, binnen dit genre. Zonder dat het cringe, cheesy of kunstmatig overkomt. We hebben het daarna in Eindhoven ook gedaan. En daar kregen we in een review hetzelfde terug met een ritueel. En daar ben je trots op, ja.”

Het afgelopen jaar 2025 was zeker het jaar van XII Thorns. Louis weet nog wel enkele mijlpalen. “Vooral twee dingen staken er bovenuit.  Eerst dat we op Jera mochten spelen. Al was het in de Silent Disco… Ik had eerst iets of ik dit echt wel wilde doen, want ik wist niet of het zou overkomen. Maar uiteindelijk was het echt een heel leuke ervaring. En we zaten ook in een videovlog van het festival, dat wereldwijd goed werd bekeken. Waardoor we ook meer internationale bekendheid hebben gekregen. Daarnaast was er het Colossus Death Fest in het Belgische Aarschot. We speelden daar voor het eerst onze nieuwe EP. Vanaf de eerste toon ging het publiek helemaal los. Dat was echt een heel mooi moment. Achteraf stond onze merchtafel helemaal vol. Zo veel lovende kritieken. Ze dachten zelfs dat we uit de Verenigde Staten kwamen. Dat je als zo’n act gezien wordt, dat was echt een ontzettend groot compliment.“

XII Thorns op Bunkerpop 2025

XII Thorns is dus duidelijk toe aan de ‘volgende stap’, misschien wel de ‘grote sprong’. “De laatste twee jaar zijn we muzikaal echt gegroeid. Maar ook onze podiumpresentatie is nu zo veel beter door de extra belichting , de choreografie, de stage outfits. Hierdoor kunnen we zeker ook meer als headliner geboekt worden. Dat het zo goed gaat, heeft ook met de visie op het imago van de band te maken”, beaamt Louis. “Dat werkt nu verbazingwekkend goed. Op dit moment zijn wij de enige in Nederland die het op deze manier doen, bijvoorbeeld met die stukjes Nederlandse tekst. In de black metal is dat heel normaal. Maar in de deathcore is dat nog nooit gedaan. De stagelook, de lichtshow met omgekeerde kruisen. Het oog wil ook wat.”

En stel dat we hier over een jaar weer zitten, na een jaar intensief gevolgd te zijn als één van de ‘3 van 3VOOR12’.... Wat hebben jullie dan bereikt, realistisch gezien? “Er komt nu sowieso een aantal shows aan met meer aandacht op het midden en Noorden van Nederland. En ik hoop op iets als Dynamo Metal Fest of zelfs een Graspop. En we zijn ook vol aan het werk voor een fullalbum. Ik hoop dat die dit jaar uitkomt, maar dat is nog niet zeker. Maar de singles komen wel al dit jaar.”

Stel dat die plaat  er is. En 3voor12 heeft een review geschreven. Waarop zou XII Thorns dan trots zijn? “Dat 3voor12 zegt dat we een unieke sound hebben. Dat zich onderscheidt van de rest. En dat wordt vermeld dat je deze band ook echt live moet gaan checken. Kijk, sluit Louis af, “een single of EP is het visitekaartje dat iemand echt naar je show komt. En hoe mooi is het als diegene je de hand schudt bij de merchtafel en zegt: “Dit was echt vet.”