“Het makes sense dat hier weer een groot jazzfestival staat. Den Haag heeft die vibe. Er gebeurt altijd iets.” zegt Mushroom Mosis.
Op 6 en 7 maart 2026 krijgt Den Haag er een nieuw jazzhoofdstuk bij. In Amare presenteert New Tide Festival twee dagen jazz in alle richtingen.
“Ik ben zo trots dat ik tussen deze namen mag staan.”
Met die woorden kijkt Mushroom Mosis vooruit naar zaterdag 7 maart om 20.30 uur, wanneer hij tijdens New Tide Festival het podium van Amare betreedt. Voor de Haagse muzikant voelt het optreden als thuiskomen én als erkenning.

Een stad die jazz mist

Den Haag kent een rijke jazzgeschiedenis. North Sea Jazz vertrok jaren geleden richting Rotterdam en liet een gat achter dat nooit echt werd opgevuld. Kleinere initiatieven hielden het vuur brandend, maar een groot festival met internationale allure ontbrak. New Tide komt met een programma dat jazz neerzet als iets levends en laat horen waar jazz nú staat.

Hometown energy

Voor Mosis betekent spelen in Amare tijdens New Tide veel. Den Haag is zijn basis. “Ik ben vaak verhuisd tussen Nederland en Suriname, maar Den Haag is de stad waar ik het langst woon,” vertelt hij. “Ik hou van deze stad. Hier zitten mijn mensen, hier zit mijn publiek.” Een optreden in eigen stad voelt anders. Dichterbij. Met een zaal vol bekenden en nieuwsgierigen. “Dat geeft energie,” zegt Mosis.

Mushroom Mosis

Tussen Corinne Bailey Rae en Meshell Ndegeocello

De line-up maakt indruk. Corinne Bailey Rae en Meshell Ndegeocello prijken op het affiche. Internationale acts delen het programma met lokale namen. Mushroom Mosis zegt het zonder omwegen: “Ik ben echt fan van Corinne Bailey Rae. Ik heb haar nog nooit live gezien. Dat ik op hetzelfde festival sta, vind ik bijzonder. En vrijdag ga ik zelf zeker ook kijken.”

Naast internationale grootheden staat ook bevriend muzikant Rory Ronde van New Cool Collective op het affiche. Vorig jaar speelde Mushroom Mosis meer dan vijftig voorstellingen met hem. Nu delen zij hetzelfde festival. “Dat voelt goed,” zegt hij. “Je staat daar niet alleen. Je staat daar als onderdeel van een scene.”

Dat is wat New Tide goed doet. Niet zomaar wat namen bij elkaar, maar een affiche waar een idee achter zit.

Jazz als levende beweging

New Tide profileert zich als festival waar jazz in beweging centraal staat. Geen strak afgebakend genre, maar een traditie die voortdurend reageert op de wereld.

Mushroom Mosis knikt instemmend. “Jazz is altijd in beweging geweest. In de jaren twintig en dertig reageerden muzikanten op hun sociale omgeving. Dat is nooit gestopt.”

Van bebop tot free jazz, van r&b tot hiphop: volgens Mushroom Mosis draait het om uitwisseling. “Zonder blues geen jazz. Zonder field songs geen blues. Alles is verbonden.” Dat maakt het logisch dat een stad met een conservatorium en een stevige underground nu weer een groot jazzfestival krijgt. “Het makes sense dat hier weer een jazzfestival staat,” zegt hij. “Den Haag heeft die vibe. Er gebeurt altijd iets.”

 

Mushroom Mosis

Mushroom Mosis

Off script in Amare

Wie op 7 maart een voorspelbare set verwacht, kan beter een playlist opzetten. Live gaat Mushroom Mosis regelmatig off script. “Ik improviseer altijd op wat er in de zaal gebeurt. De energie van het publiek bepaalt waar het heen gaat” zegt hij.”Als het publiek anders ademt, verandert de muziek mee.”

Een toetsenist die een onverwacht akkoord inzet, een blik uit het publiek, de energie in de zaal: het kan allemaal leiden tot een nieuwe richting. Een liedje van vijf minuten kan uitgroeien tot een collectieve ervaring. “Ik wil dat mensen zich speciaal voelen,” zegt Mushroom Mosis. “Een show is pas een show met publiek erbij.”

Die houding wortelt in zijn muzikale achtergrond, deels gevormd in Suriname. Muziek als gedeeld moment, bijna ritueel. Iets dat ontstaat tussen mensen. “Ik wil dat mensen zich gezien voelen,” voegt hij toe. “Dat ze weten dat hun aanwezigheid ertoe doet.”

Meer dan alleen een festival

New Tide verschijnt in een tijd waarin podia balanceren tussen experiment en zekerheid. Kunst staat onder druk, budgetten krimpen en risico’s voelen zwaarder dan ooit.

Mushroom Mosis benoemt het zonder omhaal: “Welke kunst mag gemaakt worden? Hoe experimenteel mag je zijn?”

Juist daarom voelt een festival dat ruimte biedt aan avontuur niet vanzelfsprekend. New Tide lijkt dat avontuur niet te schuwen. Internationale namen, lokale makers, uiteenlopende stijlen. Geen veilige middenweg, maar een breed spectrum. Ruimte voor improvisatie. Voor frictie. Voor muziek die niet netjes binnen de lijntjes kleurt. “Jazz reageert op wat er nu gebeurt,” zegt Mushroom Mosis. “Dat moet je niet vastzetten, dat moet je laten bewegen.”

Op 6 en 7 maart moet blijken hoe Den Haag reageert. Op zaterdag 7 maart om 20.30 uur staat Mushroom Mosis in Amare om samen met het publiek iets te laten gebeuren. Wat hij hoopt dat er ontstaat? Hij lacht: “World peace!” En daarna serieuzer: “Ik hoop dat mensen verandering durven omarmen. Dat ze beseffen dat ze geen toeschouwers zijn, maar onderdeel van het moment.”

Meer informatie en tickets:  New Tide Festival 

Mushroom Mosis