Parkroad Café, een kroeg waar muziek de boventoon voert

“We willen het meest uitgebreide mediacafé worden, met een podium voor iedereen.”

Tekst en foto's: Ferry Bovet ,

Wie 30 jaar of ouder is, herinnert zich misschien nog wel de Hardans, één van de leukste eettentjes van de Haagse binnenstad. De afgelopen pakweg 10 jaar kende het pand aan de Nobelstraat diverse eigenaren. De voorlaatste plantte een wietplantage in de kelder. Op 9 december opende Parkroad Café er de deuren. Een muziekcafé, met een radiostudio van waaruit het gelijknamige – en al langer bestaande – programma wordt uitgezonden.

Hét mediacafé van Den Haag worden, dat is het streven. Momenteel 5 avonden in de week open, met op vrijdagavond de live uitzending van Parkroad Café en vanaf 6 februari uitzendingen van Downtown Café. Het is voor bands een mogelijkheid erbij om live te spelen en tegelijkertijd op de radio te zijn.

Drijvende kracht achter dit alles is Erik Kuylaars, eigenaar van de Parkroad Studios in Voorburg (waar onder meer Urban Heroes, Vuigtuig, Smalltown Nobodies, Rinus Gerritsen, Hans Vermeulen & The Rest en Triggerfinger opnamen). “Als ik met bands aan het opnemen was, hoorde ik altijd van die leuke anekdotes. Zonde dat ik de enige was die dat hoorde, het was bijna radiowaardig. Met het ter ziele gegane Countdown Café in gedachten, dacht ik, als die bands hier nou zijn, stukje spelen, beetje kletsen, dat kan leuke radio worden. Ik belde Kees Baars, voormalig presentator van Countdown Café en eigenlijk waren we het snel eens: we gaan samen radio maken.”

Dat was het najaar van 2014, maar het liep anders. Kees werd korte tijd later door Erik de Zwart benaderd om Countdown Café weer nieuw leven in te blazen. Daarop vroeg Kuylaars zijn maat Fred Zuiderwijk om mee te doen. “Voor Radio West mochten we een proefuitzending maken en na 5 afleveringen opgenomen te hebben met een kist vol opnamespulletjes, in het café van de Boerderij in Zoetermeer, konden we op de vrijdagavond gaan uitzenden.”

Die kist maakte nogal wat omzwervingen mee, om uiteindelijk een plek te krijgen in de Nobelstraat. “Ik kon de hand leggen op dit pand. En eind juli vorig jaar zijn we gaan verbouwen. Het is nog steeds niet helemáál af, het is altijd meer werk dan je denkt. Maar we draaien lekker en zitten hier op ons plek.”

Naast de uitzending van Parkroad Café mikt Erik erop ook de andere avonden te kunnen vullen met live radio. Downtown Café met Kees Baars op de maandagavond is de eerste. Het is de opvolger van het legendarische Countdown Café, vanaf 1982 tot  1996 hét instituut op de nationale radio. De doorstart in 2014 bleek uiteindelijk van korte duur. “Het was hartstikke leuk en ook best succesvol,” vindt Kees. “Eén keer paar maand live vanuit de Vorstin in Hilversum met optredens, de andere avonden vanuit de studio. Maar Veronica is aan het verjongen en daar paste Countdown Café niet meer in, dus per 1 januari 2017 stopte het programma.”

Kees belde Erik en de boel was snel beklonken. Onder de naam Downtown Café (Countdown Café mag vanwege de rechten niet worden gebruikt) neemt Kees vanaf 6 februari de maandagavond voor zijn rekening. “Dat is een avond waarop de meeste bands wel kunnen komen spelen. In het weekend zitten ze toch vaak met optredens. En de naam is dan iets anders, maar de opzet is hetzelfde. Wel iets korter, 2 uur per uitzending in plaats van 4, van 20 tot 22 uur. Maar als het erg gezellig is, kunnen we nog iets langer doorgaan. We hebben een ongelimiteerde livestream van Radio West.”

Sinds de bekendmaking hebben zich al de nodige bands aangemeld die langs willen komen. “En daar zitten niet de minste tussen. Dat doet goed, ik ben nu de schema's aan het maken, er is maar plek voor 1 band per avond.” Het programma richt zich vooral op classic rock en verschilt daarin van Parkroad Café, dat zich breder oriënteert. “Mensen vinden het leuk dat ze muziek horen die nergens anders gedraaid wordt,” weet Kees.

Qua optredende bands kan het in beide programma's alle kanten op gaan. Het doel is om nieuw talent zoveel mogelijk een kans te geven. Baars: “Als het maar lekker is, en eerlijk, en live gespeeld. Een band als My Baby heeft in hun beginfase bij Countdown Café gestaan. Spannend vonden ze het, om voor de radio te spelen. Nu spelen ze over de halve wereld.”

Net als bij Kees speelt er bij Erik steeds 1 band per uitzending. “Momenteel is dat boven in het café en semi-akoestisch, maar we zijn in de kelder een podium aan het bouwen waar versterkt gespeeld kan worden. Er zijn in ieder geval aanbiedingen genoeg van bands die willen spelen.”

“Bands vinden live spelen, en op de radio, sowieso leuk,” vult Kees aan. “En in al die jaren heb ik een aardig netwerk en naam opgebouwd waardoor bands zich alleen al daarom aanmelden.”

Het café is op dinsdag en woensdag gesloten en de andere avonden geopend vanaf 17 u tot laat. Iedereen die wil kan binnenlopen. Ook als er bands spelen is er geen entreegeld en alle leeftijden zijn welkom; waar Kees zich meer op de 'oudere jongere'' richt qua doelgroep, mikt Erik ook op een jonger publiek. “Ik merk dat er ook steeds meer jeugdig bezoek in het café komt. Dat is te gek.”

Kees Baars rondt af: “Toen ik de Countdown Café uitzendingen deed vanuit de Vorstin, was het aanvankelijk vrij rustig qua publiek. Maar al gaandeweg werd dat meer en uiteindelijk kwamen mensen langs zonder dat ze vooraf wisten wie er speelde. Gewoon vanwege de sfeer. Het zou tof zijn als we dat hier ook kunnen bereiken!”