Als het niet aan de banners aan de boom had gelegen, hadden we dit pand misschien nooit gevonden. Aan de rand van het Zuiderpark, tegen de volkstuinen aan, ligt SoundVille. Van buiten oogt het als een doodgewoon buurthuis, maar zodra je binnenstapt, verandert de sfeer. Dit pand ademt muziek. De muren en het plafond zijn zwart, er hangen vrolijke bandposters en de discoverlichting doet de rest. Ook al drinken we thee en is het pas elf uur ‘s ochtends, het voelt alsof we een nacht hebben doorgehaald. Onverwachte nachtbrakers, midden op de ochtend.
Het eclectische SoundVille doet het allemaal: buurthuis, oefenruimte én concertlocatie. Hoe ontstaat zo'n muzikaal avontuurlijke plek, waar genres er niet toe doen en kruisbestuivingen ontstaan? We spraken oprichters Jeroen Happee en Marco Stooker, gesteund door Jeroen Visschers, over hoe ze van een keet een plek voor de community maakten.
Muziekcentrum
SoundVille is een sociale ontmoetingsplek, waar ongedwongen contact en muzikale groei centraal staan. Maar het staat op Zuid bekend om zoveel meer dan dat. Het gebouw was ooit een scoutinghuis. Nadat de scouts het pand verlieten werd het een muziekverenigingsgebouw, dat langzaam uitgroeide tot oefenruimte. Happee: “Ik ben opgegroeid in Slinge, en in de jaren 80 waren er veel jongerencentra waar ik naar kon uitwijken om te oefenen. Die plekken, denk aan de Uitbraak, de Phoenix en de Chillip, zijn er nu niet meer - maar waren ontzettend belangrijk voor me. Als ik de kans destijds niet had gehad om daar muziek te maken, dan had mijn leven er heel anders uitgezien. Het heeft me gevormd tot wie ik ben.”
Hij gaat verder: "Het gebouw was een verschrikking. Het moest rigoureus worden aangepakt. We hebben alles opnieuw moeten doen, en daar zijn we echt een vol jaar mee bezig geweest. De beheerder destijds vroeg aan Marco Stooker of hij interesse had om het pand te runnen. Ik kende Marco al langer en had ervaring met organiseren, dus dat bracht hem bij mij. Maar hij was de man met de visie: de mastermind."
Stooker en Happee bundelden hun krachten om van het voormalige clubhuis een oefenruimte te maken. En meer. "Stooker wilde het ook tot een plek maken waar je echt podiumervaring kunt opdoen. Je kan wel lekker spelen in een kelder of andere oefenruimte, maar bij ons doe je dat op een écht podium. Dat geeft meteen een heel ander gevoel."
Jeroen Visschers: “Niet om op te scheppen. Maar het geluid bij ons is echt héél goed. Wij zijn allemaal muzikanten, dus geluid is voor ons ontzettend belangrijk. Veel spullen komen uit eigen voorraad, maar sommige materialen zijn ook schenkingen van Baroeg of gefinancierd door Cultuur Concreet.”
Identiteitscrisis
Daarmee overstijgt SoundVille ook het conventionele buurthuis. Jeroen Happee vertelt lachend: “Buurthuis klinkt zo oubollig. We hebben natuurlijk verschillende activiteiten op het programma staan, maar muziek is de gemene deler. Alles bij ons draait om muziek.” Jeroen Visschers: “We zijn geen poppodium, maar ook geen echt buurthuis. Maar wat zijn we dan? Bij de terminologie wringt het. Want de kwaliteit in wat we doen, ligt hoog.”
Eigenwijs
Deze professionaliteit was een belangrijke factor voor de samenwerking met Baroeg. Jeroen Happee: “Onze eerste optredens vonden plaats in 2023 tijdens Wavefest, want Baroeg had meer bands dan ruimte. Zo speelden: Alina Valentina (NL, synthwave), Lifeless Past (NL, postpunk) en The Dark Wave (NL, new wave) Een enorm succes met een uitverkochte zaal en een ontzettend happy publiek. Het was klein en intiem, maar de sfeer groots en fantastisch.”
“Een optreden waar ook nog steeds over wordt gesproken is dat van Scott Hepple and the Sun Band. Door een fout in de programmering, waren er uiteindelijk maar 35 mensen in de zaal. Maar het publiek ging zo uit hun dak, dat de band zelfs opnames heeft gemaakt voor hun muziekvideo. Voor ons, bekeken vanuit het muzikantenperspectief, dus ontzettend succesvol. Met 35 mensen kun je hier een dik feest vieren”, beamen Jeroen en Marco enthousiast.
Jeroen Happee: “Momenteel wordt er twee keer per maand iets geprogrammeerd van Baroeg. Sommigen noemen ons ook wel de dependance van Baroeg. Misschien is dat nu even zo, maar we blijven eigenwijs. Want we willen absoluut niet in een niche zitten. Ons uitgangspunt is nog altijd kleine bands podiumervaring geven. Jongeren helpen die het in al het netwerkgeweld, gewoonweg niet lukt om de juiste mensen te ontmoeten. Zo heeft Amy Krocké, in de gothscene beter bekend als dj Zweefteef, hier haar eerst publieke dj-ervaringen opgedaan, en werd zo ook ontdekt door programmeur en booking agent Marco van Belle (GO! Music agency). Ze draait nu in Utrecht en op verschillende festivals. Jeroen Visschers vult aan: “We werken op dat gebied ook samen met Codarts en SKVR.”
Een veilige plek
Maar veel belangrijker nog voor de mannen is het om een plek te creëren waar iedereen zich welkom voelt, vooral in een samenleving waarin we steeds verder van elkaar verwijderd raken. Jeroen Visschers: “Mijn dochter is heel erg goth. Zij en haar vrienden waren echt op zoek naar een plek waar ze veilig samen kunnen komen. Het uitgaanscircuit voelt voor hen te verhard, ze durven niet helemaal uitgedost de stad in.” Daarom organiseert SoundVille nu een keer per maand GothVille: een avond waarop jongeren zichzelf mogen en kunnen vieren. Maar ook een moment om te experimenteren met het maken van muziek, en te leren over geluid en licht. Visschers vervolgt: “Ze organiseren echt alles zelf: de posters, aankleding, muziek en fotografen. Dat doen ze ontzettend goed, en wij zijn blij dat we iets voor hen mogen betekenen.”
Lawaaimuzikant
Buurthuis, ontmoetingsplek, poppodium of repetitieruimte? Geef het beestje een naam (inzendingen zijn welkom). Eén ding is zeker: ben je een (beginnende) band, dan krijg je hier de ruimte. Wie met een laptop op zolder muziek produceert, heeft weinig nodig: een koptelefoon volstaat. Maar voor de ‘lawaaimuzikant’ die met een voltallig ensemble repeteert, is de fysieke ruimte onmisbaar.
Er moet weer meer aandacht komen voor de plekken waar muzikanten hun eerste stap zetten, waar kleine bands groots worden. Vooral (of: juist) van de gemeente. Jeroen Happee: “Erkenning is daarin het juiste woord. Erkend worden in wat we doen en betekenen voor die groep.” Jeroen Visschers: “We hebben ook geen structurele subsidie nodig, we doen het goed zonder. Maar vergunningen zijn óók lastig te krijgen, voor horecagebieden worden die namelijk voor 4 jaar vastgezet. Probeer daar nog maar eens tussen te komen.” Happee vult aan: “We hebben niet de ambitie om te groeien, maar we zouden wel graag de tuin meer willen gebruiken. Daar een podium neerzetten bijvoorbeeld. Dat lijkt ons heel bijzonder, om op een zomeravond in het groen te staan.”
Volgende show in Soundville: Matt Nash op 24 mei