Terwijl het publiek langzaam de zaal instroomt, staat Yildiz Gies met haar rug naar de bezoekers gekeerd op het podium van de Steigerzaal te wachten: gitaar geduldig in de aanslag. Vogelgeluiden vullen de ruimte vanaf band. Een gesproken intro over de ontstaansgeschiedenis van Niemandsland – haar debuut dat ze afgelopen jaar uitbracht – brengt de zaal in de stemming voor wat komen gaat. Gies neemt de bezoekers mee in het onbestemde gebied tussen droom en werkelijkheid — een oord waar verwachtingen vervagen, onzekerheden naar voren komen en de schijnbaar gewone momenten hun diepere betekenis onthullen.
Tijdens het Nationaal Theaterweekend kunnen cultuurliefhebbers voor een gereduceerd bedrag een voorstelling bezoeken in theaters in het hele land. In het kader daarvan staat muzikant en maker Yildiz Gies vrijdagavond in een uitverkocht Cultuurhuis De Lindenberg in haar thuisstad Nijmegen. April 2025 bracht haar debuutplaat en multidisciplinaire voorstelling Niemandsland; een voorstelling die ze vanavond weer speelt. Fijne bijkomstigheid: het album is sinds deze week nu eindelijk ook online te beluisteren. Reden voor een feestje, mét ruimte voor filosofische overpeinzingen.
Het concert
Yildiz Gies, vrijdag 23 januati 2026, De Lindenberg Nijmegen
Klinkt misschien wat zwaar voor een avond uit zo vlak voor het weekend, maar dat is het niet. De Nijmeegse maker en muzikante brengt genoeg lucht in haar optreden waardoor de spanning in haar nummers en poëzie vloeiend overgaat in ontspanning en vice versa. Ze heeft de plaat sinds de release inmiddels talloze keren live ten gehore gebracht: in kleinere settings, op festivals, solo, als duo maar ook met volledige band. Die live-ervaring betaalt zich uit in bijvoorbeeld een fijn ‘losse’ uitvoering van ‘Drijven’, de strak georganiseerde chaos van ‘Nu Even Niet’ en het prettig meanderende ‘Een Kus’. Yildiz wordt vanavond bijgestaan door Pieter Klaassen (gitaar), Erik Harbers (bas) en Björn van den Boom (drums) die een solide basis leggen voor de emotionele landschappen die Gies het publiek voorschotelt.
Yildiz Gies
Niet alles werkt even goed. Hoe goed de bijdrage op gitaar van Pieter ook is op ‘Daar Denk Ik Aan’: je mist de accordeon die er op de plaat wel is, om het nummer net dat zetje richting melancholie te geven. Ook de vrolijkheid die de accordeon brengt in ‘Voor Altijd’ op het album wordt hier live wat gemist. Maar dat zijn slechts kleine minpuntjes – die wellicht ook wat te maken hebben met de voorkeur van deze recensent.
Gies brengt in De Lindenberg boeiende poëzie, filosofische reflectie en akoestische schoonheid waarbij ze regelmatig het publiek bij betrekt. Opvallend is wel dat er nauwelijks applaus is na elke song of elk gedicht. Blijkbaar zijn de bezoekers geconcentreerd op de essentie van het woord en de klank, met de aandacht vol op de kwetsbare en persoonlijke performance. Alsof Yildiz iedereen in de zaal stil dwingt naar binnen te kijken en te reflecteren op de weemoed, melancholie en overpeinzingen in haar teksten.
Yildiz Gies
Met het prachtige ‘Wijde Wereld’ alleen op gitaar – lang niet gespeeld geeft ze aan – sluit ze de avond af. Een uur lang is het publiek meegenomen in de wonderlijke wereld van Yildiz Gies. Een avond tussen droom en werkelijkheid. Met het uitverkochte optreden in De Lindenberg bewijst Gies wederom waarom Niemandsland eigenlijk meer is dan een album. Het is een levend kunstwerk tussen muziek en woordkunst dat bij elk live-optreden evoleert. De voorstelling vraagt aandacht en beloont die met reflectie, schoonheid en emotionele diepgang. Voor wie Yildiz live wil zien in Gelderland de komende maanden: ze speelt donderdag 12 febuari op Stukafest in Nijmegen, zaterdag 11 april in de Theaterkerk Bemmel en in mei op het H80 Festival in Arnhem.
Yildiz Gies