‘Watskeburt?!’ Vraagt u zich af. Nou afgelopen vrijdag stond Rick de Leeuw op het podium van De Spot in Middelburg. Deze zanger, muzikant, schrijver, poëet, radiomaker en Nederbelg heeft al veel covers gemaakt en opgenomen. Maar met de eerste hit van De Jeugd Van Tegenwoordig gaat hij vanavond wel erg ver buiten zijn comfortzone. Tot groot jolijt van het publiek. Dat na een wat stroeve start toch valt voor de charmes van deze ras entertainer.

Het is een veel zeggend beeld. Een meisje van een jaar of acht staat, netjes met oorkleppen op, met de armen over elkaar naar die man op het podium te kijken. Overtuig mij, lijkt ze te zeggen. De Leeuw heeft net enthousiast vertelt dat hij een prachtige nieuwe plaat heeft gemaakt en verwacht daar een luid applaus voor. Dat blijft uit. Zijn aankondiging voor het volgende nummer, 'Zie Mij Graag', is daarmee wat stuntelig. Maar! Het komt allemaal goed. . Als iemand dat weet is hij het wel. Het is niet alleen de titel van die prachtige nieuwe plaat, maar ook verworden tot zijn levensmotto, zo lijkt het. De Leeuw maakt zich na al die jaren niet meer zo druk. Hij maakt gewoon mooie, vaak licht melancholische popmuziek met af en toe een rauwer randje.

'Het Komt Allemaal Goed' is zijn zesde soloalbum. Het is een bevlogen, warme plaat. Die live net zo gedreven en enthousiast is. De nummers van deze release zijn geïnspireerd door schilderijen van Vlaamse Meesters. Waarmee het soms een bijzondere kijk op kunst is geworden. 

Rick de Leeuw

Rick de Leeuw

Rick de Leeuw

In Nederland is hij vooral bekend als (voormalig) frontman van de Tröckener Kecks. Die band en haar nummers blijven iconisch. Een aantal van de hits ontbreken ook vanavond niet. Hun grootste succes uit 1990, 'Hart en Ziel' zit aan het begin van de goed opgebouwde set. Net na Het titelnummer van De Leeuw’s nieuwste en 'We vieren'. Een fan vraagt direct om 'Zing voor mij',  Iets te vroeg zo blijkt. Maar belofte maakt schuld, zo vindt de frontman. Dus zijn we even later als zaal gewoon onderdeel van deze niet religieuze gospel ballade. Als honderdkoppig koor zingen we de voorganger na. Honderd Zeeuwse stemmen zingen mee. Twee honderd Zeeuwse handen klappen mee met zoveel moois. 

'Meer Niet', komt van het laatste studioalbum van de Kecks en kent een heuse koebel-solo. Enthousiast gebracht door gitarist Manu Huylebroeck die sowieso erg opdreef is. Net als zijn collega-muzikanten. Solo gitarist Roeland Vandemoortele en het stoïcijnse motorblok (bassist Axl Peleman en drummer Ron Reuman). De geduldige toetsenist is niemand minder dan levende legende Jan Hautekiet. Samen met hun frontman maakt de band er een dik feest van. Want de zanger haalt zijn gelijk. Bedankt iedereen persoonlijk en is oprecht blij om hier te zijn. De finale is ingericht voor nummers uit het verleden. Het gevoelige 'Een dag zo mooi' en het ronkende 'Nu Of Nooit'. Waarbij de zaal wél luid applaudisseert. Al was het alleen al om de anekdote dat De Leeuw in de tijd van deze song (1987) ooit optrad in het Middelburgse jongerencentrum Midgard. Want ook voor een deel van het publiek is dat centrum een schim uit het verleden. 

Niet voor het meisje van acht. Dat nu danst en springt vlak voor het podium. Ze is overtuigd. 'Watskeburt?!' kent ze ook. 'Het is toch je kind' nog niet, maar dat zal snel veranderen. Dit nieuwe nummer is gebaseerd op het schilderij "Onthoofding van Johannes de Doper" uit 1645. Een lied geschreven vanuit het perspectief van de moeder van de beul. Verpakt als smartlap. Kom er maar eens op. 'Zou je niettegenstaande de recente gebeurtenissen toch nog een verblijf op amoureus gebied in overweging willen nemen alsjeblieft’ Is pure nostalgie. Maar bij de absolute afsluiter 'De jacht is mooier dan de vangst' gaat het dak er echt af. De muziek stopt. Maar het publiek niet. Die blijven zingen tot de band echt voor het laatst van het podium loopt. Zo zie je maar. Rick de Leeuw en Zeeland: Het komt allemaal goed.