2010: een memorabel jaar

3VOOR12/Groningen verslaggevers blikken terug naar persoonlijke hoogtepunten

Tekst: André Eggens, Saskia Evers, Iris Engelsman, Nargiza Mamadazimova, Niels Cornelis Meijer, Wymer Praamstra, Ennio Wolsink en Harold Zijp ,

Met het jaar zo goed als op het einde komen wij van 3VOOR12/Groningen met de hakken over de sloot met het allerlaatste artikel van 2010: een terugblik naar een bewogen jaar geschreven vanuit het persoonlijk perspectief van onze verslaggevers. Wij vroegen leden van ons team wat voor hun persoonlijk de meest memorabele moment(en) van het jaar zijn geweest.

3VOOR12/Groningen verslaggevers blikken terug naar persoonlijke hoogtepunten

Met het jaar zo goed als op het einde komen wij van 3VOOR12/Groningen met de hakken over de sloot met het allerlaatste artikel van 2010: een terugblik naar een bewogen jaar geschreven vanuit het persoonlijk perspectief van onze verslaggevers. Wij vroegen leden van ons team wat voor hun persoonlijk de meest memorabele moment(en) van het jaar zijn geweest. Dit artikel, welke een mooie dwarsdoorsnede betekent van al onze publicaties van 2010, is het resultaat.

Wymer Praamstra: het Take Root Festival was voor mij één van de hoogtepunten op concertgebied dit jaar. De geweldige optredens van Phosphorescent, Iron & Wine, Black Mountain en Wilco zal ik niet snel vergeten, net als de ontspannen sfeer en gezellige drukte. Een festival om te koesteren. Ook het Scenery festival van Owsum in het Grand Theatre was erg bijzonder. Zelden zo’n mooie symbiose van kunstvormen gezien als daar met het optreden van Lucky Dragons als hoogtepunt.

Harold Zijp: ik zal me 2010 vooral herinneren als het jaar dat ik voor het eerst mijn muzikale helden Gillian Welch en Dave Rawlings live mocht meemaken. Het was tijdens het Take Root Festival in De Oosterpoort en iedereen die erbij is geweest is het er over eens dat het een memorabel concert was van deze twee absolute grootheden in het alt country genre. Het Take Root Festival was sowieso dit jaar een hoogtepunt qua live muziek in Groningen met optredens van o.a. Wilco, Iron & Wine en Black Mountain. Een eervolle vermelding gaat trouwens naar het Gideon Festival; enorm goede sfeer en veel leuke bands, ook een voorrecht om voor 3VOOR12 hierbij te zijn geweest.

Ennio Wolsink: Het meest memorabele artikel van 2010 was voor mij toen ik in april de kans kreeg om Noisia te interviewen in het kader van hun debuutalbum Split The Atom. Samen met een cameraman (Rutger Prins, tevens grafisch ontwerper van hun albumhoes en website) mochten wij de drie heren van Noisia – Nik Roos, Thijs de Vlieger en Martijn van Sonderen – een aantal diepgaande vragen stellen over hun visie voor het album. Dit leverde een interessante video-item op die het nog steeds goed doet op Vimeo en YouTube.

Een tweede hoogtepunt was voor mij de verslaggeving rondom de plannen van de gemeente om de geluidsnorm buiten de diepenring aan banden te leggen. Als coördinator heb ik erop toegezien dat hier drie artikelen over geschreven werden, één van mijn hand en de anderen van respectievelijk Niels Cornelis Meijer en Anne Bouma.

Iris Engelsman: Mijn mooiste 3VOOR12Groningen-moment van het afgelopen jaar is zonder twijfel 22 oktober 2010, toen ik als 3VOOR12-er maar vooral ook als fan in de Oosterpoort stond om het concert van The Opposites te recenseren. De periode waarin die plaat dienst deed als soundtrack voor m’n gedachten werd afgesloten met een prachtconcert met daarbij een fotootje met de boys als eeuwig bewijs. De boodschap van zelfbehoud in “Leef to the fullest” (een van de beste nederlandstalige hiphopnummers ooit!) blijft aanwezig in m’n hoofd en Mp3-speler: “Ik doe gewoon m’n ding elke keer als ik wil/ ik kijk om me heen iedereen zit stil/ dus ik leef to the fullest/ de rit was een fijne en helemaal de mijne/ ik heb altijd gedeeld met de mensen aan m’n zijde/ heb nooit de blik van een man hoeven ontwijken en altijd schijt gehad aan wat ze zeiden/ lullen doen ze toch wel/ dus ik doe wat goed voelt/ m’n huid is dik en ik bloed koel/ (...) er is een hoop te klagen dus ik spaar momenten en fantastische dagen/ iedereen heeft vragen waarom ‘ie hier is en wat z’n doel is/ maar Frans en Twan zeggen lééf! Leef to the fullest.”

André Eggens: De album release party van Noisia in Simplon was voor mij één van de hoogtepunten van het jaar. Nadat de zaal al op zijn kop was gezet door Foreign Beggars kon het niet anders dan een groot feest worden. Een uitzinnige menigte, een moshpit tot achter in de zaal en meerdere malen de beruchte Wall Of Death. Een legendarische avond!

Saskia Evers: Eigenlijk zijn alle optredens die ik in 2010 heb bijgewoond elk op eigen wijze heel memorabel geweest. Alle artiesten hebben een bijzondere indruk achtergelaten. Het meest verrast was ik toch door het optreden van Ed Kowalczyk. De man kent een ongekend enthousiasme en weet het publiek echt mee te slepen. De volgende dag was ik zo enthousiast, dat ik moeite had om de woorden te vinden die het optreden juist zouden beschrijven. Minder verrassend maar net zo indrukwekkend was Heather Nova, een optreden dat al jaren hoog op mijn verlanglijstje stond. En daar blijft het staan, aangezien alle verwachtingen waar zijn gemaakt.

Nargiza Mamadazimova: mijn meest memorabele moment was het optreden van Fiction Plane in Oosterpoort. Ze hebben een heel goed optreden neergezet wat elke scepticus zou hebben overtuigd. Het publiek was heel enthousiast en de nummers van hun nieuwe cd waren ook niet mis. Daarnaast is het optreden van Bonobo in het Simplon het vermelden waard. Behalve dat hij goeie muziek met hoofdletter M maakt, heeft hij en zijn begeleidende orkest een fantastisch sprookjesachtige sfeer neergezet waardoor het publiek helemaal gebiologeerd werd.

Niels Cornelis Meijer is vlijtig aan het schrijven geweest en iets eerder begonnen dan de rest dus van hem meerdere terugblikken naar Noorderzon, Zeg Nee Tegen 70db en een aantal noemenswaardige Groninger artiesten die het dit jaar heel goed deden: Florian Wolff, Tommy Ebben, Noisia en Harde Baas…

Noorderzon 2010, een persoonlijk hoogtepunt
Verward en vermoeid kwam ik terug in Groningen, Lowlands was weer slopend. Gelukkig ebden de lichamelijke ongemakken snel weg en bleef ik over met een rusteloze geest in een te klein huis. Er zat maar een ding op; eropuit, de Noorderzon straalt! De beleving in het Noorderplantsoen bleek de perfecte uitlaatklep; mensen, muziek, kleurtjes, lampjes en gekkigheid. Bijna iedere dag trok ik er met mijn camera op uit om te fotograferen en te feesten. De trein denderde door tot zondagavond in Vera. Monotonix maakte er een gestoorde, kolkende en stomende bende van; de ideale afsluiter van zowel Noorderzon als de zomer. De nacht was overigens nog niet afgelopen. Die eindigde maandagochtend op een heerlijk vreemde after-afterparty in een kroeg die niet bestaat. Er kwam daar water uit een grappig kraantje aan de muur en de trompettist lag met zijn ogen dicht op een tafel mee te jammen met de reggae van een diskjockey. NCM

Interessantste gebeurtenis van 2010: het momentum rondom Zeg Nee Tegen 70dB
In het najaar van dit jaar waaide er een wind van woede over alles en iedereen die iets in de culturele sector doet in Groningen. De gemeente was voornemens om het organiseren van feesten wat lastiger te maken. Klinkend voorbeeld was de 70dB regel waarbij het geluidsniveau naar verluidt terug gebracht moest worden naar dat van een stofzuiger. Uiteindelijk liep het hele verhaal met een sisser af, mede dankzij een succesvolle petitie en een demonstratie op de Grote Markt. Interessantst aan dit verhaal is niet het 70dB-verhaal maar de mate waarin de 'scene' zich verenigde tegen het gezag. Binnen een paar dagen hadden de Spotrockers bijvoorbeeld een cool filmpje in elkaar gedraaid waarin iedereen die iets betekent in de muziek zijn zegje deed. Hopelijk komen er in 2011 een aantal interessante samenwerkingen en evenementen uit voort! NCM

Het jaar van Florian Wolff
2010 was een jaar van zaadjes strooien voor Florian Wolff. Inmiddels begint er het een en ander te kiemen en dat ziet er goed uit. Het nieuwste album moet volgend jaar uitkomen en Florian’s naam duikt overal op. Een leuk voorbeeld zijn de dansplaten van Daniel Zuur die wij in de vijfde editie van onze nieuwsrubriek Uit De Klei Getrokken al voorschotelden. Ik denk dat we in 2011 nog wel wat meer van Florian te horen en ik duim stiekem dat hij opgenomen wordt in de officiële programmering van Lowlands. NCM

Het jaar van Tommy Ebben
Tommy leverde dit jaar een door kenners goed ontvangen roots album af. Geen geringe prestatie voor deze vierentwintigjarige gitaarheld. Inmiddels mag Tommy regelmatig komen spelen op Radio 1 en is hij alweer druk na aan het denken over nieuw materiaal. Lees hier het interview wat ik laatst met hem had. NCM

Het jaar van Noisia
Noisia heeft in 2010 laten zien dat er nog geen einde komt aan hun opmars in de wereld van elektronische muziek. Het nieuwe album dat in april uitkwam werd lovend ontvangen. Op Split the Atom breidt de band zijn herkenbare geluid uit; hun muziek is al lang niet meer alleen drum and bass, maar heeft invloeden uit alle windhoeken van de dance. Na dat album werd het nog hectischer voor de Groningers; remixverzoeken en gigs overal ter wereld. De jongens van Noisia blijven er ondertussen best nuchter onder. Één van hen, Martijn van Sonderen, speelde bijvoorbeeld onder de schuilnaam Zonderling op wat kleine techno avonden in Vera en Simplon. NCM

Het jaar van Harde Baas, de technotroubadour van Groningen
Alles leek dit jaar goed te gaan voor Martin ter Braake (AKA Harde Baas, red.). Een volle agenda, een deal met een grote boekingsagent, veel interviews en nog altijd verbetering in zijn draaistijl. De populariteit heeft de man aan zichzelf te danken door hard te werken, slim te communiceren, altijd vriendelijk te zijn en overal waar ie komt de dansvloer te slopen. Deze combinatie heeft ervoor gezorgd dat ie in korte tijd het gezicht is geworden van een muziekgenre dat in 2010 duidelijk in de lift zat. In 2011 gaat de techno in Groningen alleen maar groter worden; meer feesten, meer artiesten en een eigen Groninger boekingsagency (Dance Agency Groningen (DAG), lees hier het interview van Anne Bouma met Paul Grimmius, manager van Pand48 en DAG). Voor Harde Baas ziet het er ook goed uit; zijn verjaardagsfeest volgend jaar op 29 januari was al dit jaar uitverkocht. NCM