Wat zag je allemaal in Kendrick Lamar’s halftime show

Too loud! Too reckless! Too ghetto!

Kendrick Lamar
  • Atze de Vrieze

Kendrick Lamar gooide nog maar eens olie op het vuur tijdens zijn Superbowl halftime show. Alles in zijn optreden werkte toe naar de befaamde Drake diss 'Not Like Us', en ondertussen liet hij ook nog eens Samuel L Jackson opdraven als een zwarte Uncle Sam, onder de ogen van Donald Trump. Dit viel op.

Wat speelde hij?

De Superbowl is uitgegroeid tot een ultieme reclamespot voor een artiest. Zo verkocht Usher vorig jaar direct na zijn halftime show vijf keer ZiggoDome uit. Zoveel kaarten had hij nog nooit verkocht, in ons land. Doorgaans ramt een artiest in een kwartier al zijn hits er doorheen, maar Kendrick Lamar doet dat niet. Geen ‘Alright’, geen ‘Swimming Pools’ of ‘Bitch Don’t Kill My Vibe’. Kendrick begint zijn set zelfs met een unreleased track die alleen als teaser van zijn GNX album te horen was, en vervolgens de banger van die plaat, ’Squabble Up’. Tientallen dansers in witte, rode en blauwe pakken stappen uit de glimmende wagen die we herkennen van de GNX cover. ‘No no no no no! Too loud! Too reckless! Too ghetto!’, schreeuwt Samuel L Jackson, die als een soort spreekstalmeester fungeert. ‘Mr Lamar, do you really know how to play the game?!’ Kendrick antwoordt dat hij weet wat er van hem verwacht wordt: ‘Sit down, be humble.’

Zwarte Uncle Sam

Samuel L Jackson is natuurlijk niet zomaar een spreekstalmeester, hij is Uncle Sam, de verpersoonlijking van Amerika. En de witte, rode en blauwe pakken vormen een Amerikaanse vlag, een gespleten Amerikaanse vlag met Kendrick Lamar in het midden. Een bold move, wetende dat president Donald Trump persoonlijk aanwezig was bij de Superbowl (en dat is geen keiharde traditie). Eerder op de avond moest Trump al toezien hoe Jon Batiste in het volkslied de zin ‘Land of the free’ herhaalde, een microstatement dat extra geladen was omdat Batiste eerder deze week hoogstpersoonlijk ontslagen was uit het bestuur van het Kennedy Center, een belangrijke culturele organisatie. ‘Sit down, be humble’, galmt het door het stadion met een podium vol zwarte dansers die allemaal de rechter vuist omhoog steken. 'The revolution is about to be televised', aldus Lamar in een knipoog naar Gil Scott-Heron's zwarte burgerrechten klassieker, 'You picked the right time but the wrong guy.'

Wat deed Serena Williams daar?

Vooraf werd natuurlijk druk gespeculeerd wie Kendrick als gasten mee zou nemen op het podium. Zou Beyonce meekomen bij en Trump op de tribune aanwijzen als pedofiel? Geen Beyonce te bekennen, wel SZA in het enige kalmere blokje, met ballads ‘Luther’ en ‘All The Stars’ (uit de Black Panther film). Even kan het volle stadion ademhalen van de keiharde tunes uit de eerste tien minuten. Wie zien we nog meer? Die dude die naast Kendrick op het podium staat tijdens ‘TV Off’ is Dj Mustard, producer van de beat. En verdomd, wat doet tennisgodin Serena Williams daar? Die komt net als Kendrick Lamar uit Compton en is niet toevallig een ex van Drake. Het dansje dat ze doet is een crip walk (afgeleid van LA gang Crips, maar inmiddels 'gewoon' een breakdance move), een dansje waarvoor ze backlash kreeg toen ze het als victory move deed op de Olympische Spelen in Londen. Zoals Serena zelf na afloop euforisch uitriep: ‘Oe, als ik zó’n crip walk had gedaan op Wimbledon had ik boete gekregen!!!’ Textbook Kendrick gelaagdheid.